AKTUÁLNĚ / Vzdělávání a školy

Popis: Ilustrační foto.
Ilustrační foto.
19.6.2018

Ve školkách chybí moderní technologie. Nesmí se ale vytratit přirozené hraní

JIRKOV

Pětatřicet let pracuje v jirkovských školkách. Teď jim bude Ivana Šestáková šéfovat. Současná ředitelka Eva Kozlerová odchází do důchodu a  konkurz na její nástupkyni vyhrála právě současná vedoucí MŠ Čtyřlístek. Jaké změny chce nastolit, s jakými problémy se bude muset popasovat a nebude jí chybět práce s dětmi? Na to všechno jsme se jí zeptali měsíc před nástupem do funkce.

Co Vás vlastně vedlo k tomu, že jste se přihlásila do konkurzu na ředitelku?

Jirkovské mateřské školy jsou moje srdeční záležitost, pracuji tu celý život. Nastoupila jsem hned po maturitě a prošla několika místními školkami až k pozici vedoucí Čtyřlístku a zástupkyni ředitelky. Tohle je další životní i pracovní výzva, možnost zúročit všechny své dovednosti a znalosti včetně bakalářského studia v oboru školský management.

S čím jste se do konkurzu hlásila, jaký směr chcete školkám dát?

Chtěla bych, aby práce v Mateřské škole Jirkov pokračovala v duchu, který sem vnesla paní ředitelka Kozlerová. Přestože jsme poměrně velká organizace, je nás deset mateřinek, je tu pořád rodinné a přátelské prostředí. A to je pro práci důležité.

Co nějaké změny či novinky? Plánujete?

Na začátku moc věcí měnit nechci. Ne že bych neměla nápady nebo tipy, ale chci si nejdřív situaci zmonitorovat a zjistit, jestli jsou změny opravdu potřeba. Jestli by něco mohlo fungovat lépe nebo pružněji. Je třeba říci, že Mateřská škola Jirkov funguje velice dobře. Možná i díky tomu, že jako vedoucí jednotlivých školek máme pravomoci rozhodovat si o určitých věcech samy a nejsme tolik vázáné na centrální ředitelství. Což není u podobně sloučených organizací vždy samozřejmé.

A výhledově? Nějaké konkrétní nápady určitě v hlavě máte...

Chtěla bych vnést do školek trochu moderního školství, což je třeba zavádění IT technologií. Ale jak jsem říkala také u pohovoru - pouze v rozumném rozsahu. Mám totiž pocit, že děti jsou těmi technologiemi zahlcené i doma, takže jim víc chybí takový přirozený život a hraní. To se nesmí ze školek vytratit. Na druhou stranu mateřinky v této oblasti opravdu hodně zaostávají, protože veškerá pozornost včetně třeba dotací v oblasti IT se soustředí na základní a vyšší školství.

Jaké konkrétní IT technologie máte na mysli?

Především výukové prostředky jako třeba interaktivní tabule nebo stůl. Ty slouží v podstatě jako velký tablet a děti s ním umí zacházet někdy i lépe než paní učitelky. Tyhle moderní způsoby výuky bych chtěla do školek postupně zavést.

Jak vnímáte třeba otevření zahradních hřišť u školek?

Považuji to za dobrý nápad, ovšem ne všechny školní zahrady mají co nabídnout. Nejsou často vybaveny tak, jak by si rodiče představovali. Herní prvky postupně stárnou a některé musíme po revizních kontrolách odepsat. Byla by třeba velká investice. Navíc myslím, že otevření školní zahrady je přínosné jen v lokalitách, kde rodiče nemají v blízkosti jiná veřejná hřiště. Třeba přímo v centru města hřiště není, proto je otevření zahrady v Kaštánku pro rodiny přínosem. Na druhou stranu si neumím představit, že by rodiče chodili na zahradu  k nám do Čtyřlístku, když přes ulici je krásné velké hřiště na zahradě Kludského vily.

Víte už teď o nějakém problému, který budete muset jako ředitelka řešit?

Na jeden určitě narazíme. Přes padesát procent učitelek je zhruba ve stejném věku a hrozí, že řekněme za sedm či osm let jich může několik najednou odejít do důchodu. A to může být problém, protože sehnat třeba deset mladých učitelek není jen tak. Ony se totiž do předškolního školství moc nehrnou.

Dá se na to nějak připravit?

Těžko. Budeme muset odchody a náhrady řešit pružně a operativně podle toho, jaká situace nastane.

Na závěr osobní otázka - nebude vám chybět práce s dětmi?

Vedoucí či ředitelka mají také úvazek na práci s dětmi. Ale je pravda, že zkrácený. Takže ano, trochu mi to chybět bude. U dětí je všechno bezprostřední a člověk si vyčistí hlavu od všech těch papírů. Ale já si vždycky najdu chvilku a cestičku, jak mezi děti zase přijít. Tím jsem si jistá. Vždyť práce s dětmi byla důvod, proč jsem si tohle povolání vybrala.

Autor / zdroj: Josef Dušek

DALŠÍ ČLÁNKY

Post

Topíte, topíte a pořád hodně platíte? Už nemusíte!

Zimní počasí se blíží stále rychleji. Díky sychravému počasí jsme již zahájili topnou sezónu. To má za následek samozřejmě větší odběr, elektřiny, ply

Post

Sté výroční vzniku republiky připomíná v Litoměřicích nová plastika

V Litoměřicích byla u příležitosti 100. výročí založení samostatné Československé republiky odhalena před Masarykovou základní školou sklobetonová pla

Post

Litoměřice rozšiřují tlumočnickou linku pro neslyšící

Městský úřad v Litoměřicích rozšiřuje službu Tichá linka. Zástupci radnice převzali od provozovatelů tlumočnické linky dva tablety. Služba, kterou zav

PARTNEŘI

www.beautyexpo.cz www.ippolna.cz www.casopis-dracek.cz energy.akcenta.eu

REKLAMA

Aktivní Dítě