Určitě už mnozí zažili situaci, kdy se za pěkného počasí vydali na výlet, ale náhlá změna počasí jim udělala čáru přes rozpočet. Když se přežene krátká přeháňka, není to nic hrozného. Méně příjemné už je, když začne hřmět a člověk vidí jeden blesk za druhým. Co by teda lidé měli dělat, když už je někde venku bouřka zastihne?
Pokud se v době bouřky člověk nachází venku, je nutné se urychleně schovat. Bezpečný úkryt před bleskem poskytují budovy, zejména velké objekty s ocelovou nebo železobetonovou konstrukcí, obecně pak veškeré stavby chráněné hromosvodem.
V přírodě se turisté mohou schovat v hustém lese, nižším porostu, úzkém údolí nebo v suchém příkopu v podřepu s nohama a rukama u sebe. Nikdy by se neměli schovávat pod osamělými stromy, na okraji lesa, pod převisy nízkých skal, v menších staveních bez hromosvodu nebo ve stanech.
Při bouřce není vhodné si lehat nebo stát příliš rozkročený
Největší nebezpečí zásahu bleskem hrozí při pobytu v otevřeném terénu, na rozlehlé holé pláni, na vyvýšených místech, v bezprostřední blízkosti železných konstrukcí (sloupy elektrického vedení) nebo vysokých osamocených stromů. Lidé by se měli vyhnout také vodním plochám nebo podmáčené půdě. Velké nebezpečí zásahu bleskem hrozí při koupání, windsurfingu nebo při plavbě v loďce.
Za bouřky venku by lidé neměli přenášet kovové předměty. Pokud se během jízdy na kole dostanou do bouřky, tak je dobré sesednout, vzdálit se od kola a schovat se na co možná nejbezpečnějším místě. Není vhodné si lehat na zem nebo stát příliš rozkročený, tím se zvětšuje plocha, kterou může blesk zasáhnout. Je důležité, aby kontakt se zemí byl co nejmenší. Obecně se doporučuje při bouřce stát s nohama těsně u sebe.
Pro člověka není nebezpečný jen samotný viditelný blesk, ale i jeho vybíjecí proudy, které se po úderu šíří po zemském povrchu. Je-li někdo venku ještě s ostatními, tak by se s nimi nikdy neměl zdržovat v jedné velké skupině, zvyšoval by tím pravděpodobnost zásahu bleskem. Pokud někoho bouřka zastihne, když zrovna jede autem, nemusí se blesku příliš obávat. Jestliže nechá okna i dveře zavřené, poskytne mu plechová karoserie spolehlivou ochranu.
První pomoc při úrazech bleskem je stejná jako při ostatních úrazech způsobených elektrickým proudem a při popáleninách. Podle stavu zraněného bývá často nezbytné použít umělé dýchání, srdeční masáž a protišoková opatření.