KULTURA / Výstavy

Životy Filipínců přiblíží fotografie Zdeňka Thomy
 
Autor / zdroj foto: Zdeněk Thoma

LITOMĚŘICE

Soubor šedesáti černobílých fotografií přibližujících život lidí z Filipín nabídne výstava pražského fotografa Zdeňka Thomy s názvem „Lidé z Filipín“. Vernisáž se uskuteční 26. července od 17 hodin v Hradu Litoměřice za přítomnosti autora snímků, velvyslance na Filipínách Jaroslava Olši a starosty Ladislava Chlupáče.

„Filipíny jsou zemí velkých kontrastů, oslnivého bohatství, ale i chudoby. Zemí kvetoucí tropické přírody občas pustošenou ničivými tajfuny a výbuchy sopek. Zemí přívětivých lidí exotické krásy s povahou, v níž se snoubí vznětlivost a snivost Malajců se španělskou hrdostí a americkou podnikavostí. A v neposlední řadě jsou zemí úsměvů,“ tak vidí pro nás exotickou zemi fotograf, publicista, cestovatel a tak trochu i dobrodruh Zdeněk Thoma, který v ní v roce 1977 strávil několik měsíců. I když se sem později několikrát vrátil, právě z této jeho první filipínské cesty vznikla úspěšná výstava, kterou můžeme od 26. července do konce srpna vidět v litoměřickém hradu. Volně přístupná bude každý den v týdnu od 9 do 17 hodin.

Soubor šedesáti černobílých fotografií vznikl ve třech oblastech. První část nazvaná „Lidé z velkoměsta“ představí několikamilionovou metropoli Manilu, rytmus jejích ulic i její kontrasty. Druhá část „Lidé z hor“ dokumentuje autorovu výpravu do horské oblasti severního Luzonu, kde na svazích Cordillery žije kmen Ifugaů, někdejších lovců lebek. „Lidé z rybářské vesnice“ je název třetí části, jež čerpá z autorova pobytu v oblasti Tangke na ostrově Cebu.

Filipíny a Litoměřice, které jsou častým místem návštěv filipínských delegací i běžných turistů, jsou si blízké. Je tomu tak díky dávnému přátelství středoškolského profesora Ferdinanda Blumentritta a filipínského národního hrdiny José Rizala. Filipínská Calamba a Dapitan jsou pak spřátelenými městy Litoměřic. Není proto náhodou, že výstavu 30. srpna od 17 hodin zakončí přednáška s názvem „Nejen po stopách José Rizala a kmene Ifugao“, kterou provede slovem i obrazem cestovatelka Jana Štefaniková.

Více o autorovi

Zdeněk Thoma, nar. 2. 9. 1938 v Praze. Fotograf, publicista, cestovatel, dobrodruh. Po roční cestě autostopem z Prahy do Japonska v roce 1970 se rozhodl cestovat už jen východním směrem. V osmadvaceti zemích Asie, hlavně v Japonsku, Číně, Tibetu, Nepálu, Indii a na Filipínách strávil souhrnně více než sedm let života. Výsledkem jeho práce je řada cestopisů, obrazových publikací (nejen z Asie, ale i z Česka) a více než 160 fotografických výstav. Kromě Himálaje ho nejvíce zajímá kulturní historie čaje, umění orientálních zahrad a krajina v proměnách světla.

Více na www.thoma.cz.

Autor / zdroj: Ing. Bc. Eva Břeňová

Reklama

Aktivní Dítě

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
trendhim.cz
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.