Každoročně vyjíždí profesionální i dobrovolní hasiči od jarních měsíců k desítkám zásahů na likvidaci hmyzu. S příchodem jara a probouzející se přírodou, se začínají objevovat vosy, sršni a roje včel.
Bohužel, ke své smůle, se černožlutí polétavci vyskytují v bezprostřední blízkosti lidí a jejich nebezpečná žihadla a nepříjemný bzukot člověka děsí a někoho může i ohrozit na životě. Právě v případech, kdy je bezprostředně ohrožen lidský život a tento hmyz se usadí někde na veřejných prostranstvích, nebo státních budovách, vyjíždí hasiči, aby jej zlikvidovali. Jedná se například o budovy nemocnic, státních nebo obecních úřadů, školy a školky, ale i kulturní památky. Za veřejné prostranství se v těchto případech považují parky, dětská hřiště, náměstí atd.
Ovšem existují případy, kdy je zásah jednotek požární ochrany na likvidaci hmyzu zbytečný nebo i předčasný. Hmyz totiž během dne migruje, a pokud volá oznamovatel, že jsou na nějakém místě vosy, je velká pravděpodobnost, že tam jen odpočívají v nejteplejších hodinách dne a k večeru se přesunou jinam. Je proto na zvážení každého občana, jak moc je situace vážná a zda nelze nechat hmyz na pokoji, místu se vyhnout a počkat až odletí.
Zvláštním případem jsou pak roje včel. Už jen proto, že se jedná o hmyz velmi užitečný a poslední dobou zdecimovaný různými viry a nákazami, je smutné jej zabíjet. Naštěstí existují včelaři, kteří jsou ochotní pro roj včel usazený tam, kde obtěžuje obyvatele, přijet. Pokud se nejedná o divoké včely, jejichž likvidaci přikazuje veterinární zákon, lze roj odchytit a odvézt.
Setkáte-li se situací, kdy budete chtít na tísňovou linku hasičů 150 nahlásit nebezpečný hmyz, je dobré zjistit, zda se jedná o vosy, včely nebo sršně. Když se jedná o včelí roj, kontaktujete nejprve včelaře. Je také nutné zvážit, zda jde skutečně o bezprostřední ohrožení života nebo zdraví. Ideální dobou k likvidaci bodavého hmyzu je pozdní odpoledne a podvečer, kdy se v hnízdě nachází nejvíc jedinců.